Lyytiset viikolle 10 // LYY´s weekly newsletter briefly in English below

07.03.2016

 

FI-EN

Lyytiset_v2-02.jpg

 

Lyytiset on LYYn viikkotiedote, johon kerätään ajankohtaisia asioita ja tapahtumia. Mikäli haluat oman ilmoituksesi Lyytisiin, ota yhteyttä jarjestosihteeri(at)lyy.fi. Muista lähettää tiedotteesi myös englanniksi, jotta kansainväliset opiskelijatkin saavat tietoa ajankohtaisista asioista.


Sisältö:

  • LYYn toimiston aukioloajat
  • Kahvila Lovisan aukioloajat
  • Mielenilmaus opintotukileikkauksia vastaan Helsingissä ke 9.3.2016
  • Somemielenosoitus opintotukileikkauksia vastaan
  • Korkeakouluopiskelijoiden talviliikuntaviikko 15.-18.3.2016
  • Tilaa Kelan uutiskirje
  • Rovaniemen 4H-yhdistyksen pilkkitapahtuma la 19.3.
  • Save the date!
  • LYYn saunan vuokraus

 

LYYn toimiston aukioloajat

LYYn toimisto on hiihtolomaviikolla 10 auki normaalisti ma-ke klo 12-15 ja to klo 9-12.

 

Kahvila Lovisan aukioloajat

Hiihtolomaviikolla 10 kahvila Lovisa on auki poikkeuksellisesti ma-to klo 8.00-14.30. Perjantaina kahvila on suljettu.

 

Mielenilmaus opintotukileikkauksia vastaan Helsingissä ke 9.3.2016

Helsingissä järjestetään mielenilmaus opintotukileikkauksia vastaan ensi viikon keskiviikkona 9.3.2016. Lapin yliopiston ylioppilaskunta kannustaa lämpimästi kaikkia hiihtolomaa viettäviä opiskelijoita niin Lapissa kuin etelässä osallistumaan mielenilmaukseen ja ilmaisemaan kantansa historiallisista opintotuen uudistuksista.

Mielenilmauksen Facebook-tapahtuman ja lisätietoa tapahtumasta löydät täältä: https://www.facebook.com/events/983431838405738/.

 

Somemielenosoitus opintotukileikkauksia vastaan

Lapin yliopiston ylioppilaskunta (LYY) ja Oulun yliopiston ylioppilaskunta (OYY) järjestävät Helsingissä tapahtuvan mielenilmauksen lisäksi somemielenosoituksen. jolla vastustetaan opintotukeen suunniteltuja, massiivisia 150 miljoonan euron leikkauksia. Somemielenosoitus on jo alkanut ja jatkuu aina 9.3. saakka.

Somemielenosoituksen Facebook-tapahtuman ja lisätietoa tapahtumasta löydät täältä: https://www.facebook.com/events/478285689035981/.

 

Korkeakouluopiskelijoiden talviliikuntaviikko 15.-18.3.2016

Korkeakouluopiskelijoiden talviliikuntaviikkoa vietetään 15.-18.3.2016. Tiedossa on muun muassa pipolätkää, lumikenkäilyä ja laskettelutarjouksia Ounasvaaralle!

Lisätietoja ja viikon tarkempi ohjelma Facebookista: https://www.facebook.com/events/551336865024812/.

 

Tilaa Kelan uutiskirje

Kelan uutiskirjeet tarjoavat ajankohtaista tietoa Kelan etuuksista ja kehitystyöstä erilaisille yhteistyökumppaneille ja sidosryhmille. Niitä voivat tilata myös ajankohtaisista Kela-aiheista kiinnostuneet henkilöasiakkaat. Erilaisia uutiskirjeitä on jo kahdeksan ja niillä on tilaajia yhteensä lähes 20 000.

Lisätietoja ja uutiskirjeen tilaaminen: http://www.kela.fi/uutiskirjeet

 

Rovaniemen 4H-yhdistyksen pilkkitapahtuma la 19.3.

Rovaniemen 4H-yhdistys järjestää yhteistyössä Rovaniemen kala- ja metsämiesten kanssa kaikille avoimen ja maksuttoman pilkkitapahtuman lauantaina 19.3.2016. Tapahtuman aikana kalamiehet opastavat pilkkimiseen, nuotiolla voi paistaa omia makkaroita ja 4H-yhdistys tarjoaa nokipannukahvit ja mehua lapsille. Ei muuta kuin kalalle!

Lisätietoja Facebookista https://www.facebook.com/events/1672911439649939/

 

Save the date!

LYYn vuosittaiseen tapahtumaperinteeseen tuo lisäväriä aprillipäivänä 1.4.2016 järjestettävä KPS-turnaus eli etsimme siis Rollon kovinta kivi-paperi-sakset –taituria! Huhtikuun lopussa heittäydytään vappujuhlintaan ja SirkusVappua 2016 vietetäänkin 22.4.-1.5.2010 välisenä aikana. Lisätietoja KPS:sta ja vapusta tulossa myöhemmin!

 

LYYn saunan vuokraus

Ylioppilaskunnan saunatila on vuokrattavissa erilaisten kokousten tai vapaamuotoisten illanviettojen järjestämistä varten koko kesän ajan. Saunan saat ylioppilaskunnan jäsenenä käyttöösi hintaan 100 € / ilta. Muille vuokraajille sauna lämpiää hintaan 150 € / ilta / sunnuntaista torstaihin ja 200 € / ilta / perjantaista ja lauantaihin.

Varaukset ja lisätiedot: sauna(at)lyy.fi tai puh. +358 45 138 4190.

 

 

*********************

 


BRIEFLY IN ENGLISH

 

Opening hours of Student Union’s office

Monday – Wednesday at 12 noon – 3 pm and on Thursdays 9 am – 12 noon.

 

Opening hours of Café Lovisa on week 10

Monday – Thursday at 8 am – 2.30 pm. On Friday the café is closed.

 

Students’ Winter Sport Week

Have you always wanted to try downhill skiing or take a hike with snow shoes? Students’ Winter Sport Week is here to make you sporty dreams come true!

Check out the program of the week and some more info from Facebook:  https://www.facebook.com/events/551336865024812/.

 

Save the date!

Student Union is organising the most amazing and glorious KPS Tournament! KPS Tournament aka Stone-Paper-Scissors Tournament will be organised on 1st of April and we are looking for the most victorious person to beat all the other participants! More info coming soon!

 

1st of May is the biggest University tradition in all over Finland. This year, the theme of the Vappu Week is Circus and the Vappu celebrations will take place from 22nd of April to 1st of May. Stay tuned, more info coming later!

 

Rent LYY’s sauna for your parties

Student Union’s Sauna is available for renting during the summertime. If you are a member of the Student Union of the University of Lapland, the renting costs you 100 euros / night. For non-members the price from Sunday to Thursday is 150 euros / night and from Friday to Saturday 200 euros / night. Booking happens via email to sauna(at)lyy.fi or by phone +358 45 138 4190.

More info: http://www.lyy.fi/opiskelijalle/lyy-vuokraa/lyyn-sauna/ or edunvalvota(at)lyy.fi

 


*********************Liity listalle:
Lähetä viesti: ”SUB lyyinfo etunimi sukunimi”
Osoitteeseen: listaposti(at)ulapland.fi

Eroa listalta:
Lähetä viesti: ”SIGNOFF LYYINFO”
Osoitteeseen: listaposti(at)ulapland.fi

Anna palautetta Lyytisistä osoitteeseen: jarjestosihteeri(at)lyy.fi